- Next Generation
- Uncategorized
- nextgenerationlab
nextgenerationlab

Zaproszenie
Szanowni Państwo,
W dniach 30.05 – 1.06.2023 r. odbędzie się konferencja NEXTgenerationLAB – nowe wyzwania organizowana na Uniwersytecie Warszawskim przez Centrum Nauk Sądowych UW, na którą serdecznie Państwa zapraszam.
Konferencja ta będzie poświęcona najnowszym osiągnięciom kryminalistyki i zbiegnie się z uruchomieniem na Uniwersytecie działalności badawczej i eksperckiej dwóch nowych laboratoriów z zakresu genetyki sądowej i chemii sądowej. Jednak konferencja będzie poświęcona nie tylko problemom z obszaru tych dwóch dziedzin, choć oczywiście odgrywają one obecnie dominującą rolę w procesie wykrywczym i dowodowym w wielu sprawach karnych i cywilnych, ale także innym technikom kryminalistycznym z pogranicza wielu dyscyplin naukowych i specjalności kryminalistycznych, w tym m.in. biologii, informatyki, biometrii, daktyloskopii, badań dokumentów. Przed współczesną kryminalistyką stoją bowiem dzisiaj liczne wyzwania, związane ze wzrostem liczby przestępstw, zmianą struktury przestępczości w ujęciu globalnym, jak również w naszym kraju bądź przekształcaniem się modus operand! sprawców popełniających nowe formy czynów karalnych. Wszystkie te zjawiska wymagają efektywnej odpowiedzi kryminalistyki, zwłaszcza poprzez tworzenie nowych, skutecznych narzędzi i technologii badawczych. Współczesna kryminalistyka powinna bowiem budować platformę do wypracowania i stosowania standardów w zakresie innowacji w metodykach badawczych i interpretacji faktów kryminalistycznych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.
Już sama nazwa konferencji: NEXTgenertationLAB pokazuje, jaki kierunek działań obrali jej organizatorzy. Chcą się dzielić wiedzą na najwyższym naukowym i praktycznym poziomie stworzyć forum dla dyskusji i wymiany doświadczeń dla ekspertów z różnych dziedzin kryminalistyki i nauk pokrewnych z jednej strony oraz podmiotów tę wiedzę wykorzystujących, w tym zwłaszcza prokuratorów, policjantów, sędziów i adwokatów, z drugiej strony. Zaprosiliśmy na konferencję światowej klasy ekspertów z wielu obszarów nauk sądowych w celu podniesienia świadomości w zakresie nowoczesnych rozwiązań i wyzwań, przed jakimi już stoi i będzie z pewnością stała w przyszłości kryminalistyka, zwłaszcza w obszarze genetyki, chemii i biometrii.
Zachęcam więc do wzięcia udziału w tej konferencji wszystkich tych, którzy w codziennej pracy korzystają z osiągnięć nauk sądowych oraz potrzebują profesjonalnego i naukowego wsparcia. Znane przysłowie mówi, że nie ma zbrodni doskonałej, a sprawca zawsze pozostawia ślady na miejscu zbrodni. Jest to niewątpliwie prawda, ale problem polega na znalezieniu tych śladów i odpowiednim ich zbadaniu. Jak będzie wyglądać przyszłość kryminalistyki w walce z przestępczością? Zastanówmy się nad tym razem, dyskutując, dzieląc się wiedzą i osiągnięciami podczas konferencji NEXTgenerationLAB.
Szanowni Państwo,
Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego organizuje w dniach 30 maja – 1 czerwca 2023 r. konferencję „NEXTgenerationLAB – wyzwania kryminalistyki”. Spotkanie odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja, składająca się z dwóch wydarzeń: części ogólnokryminalistycznej i genetyczno-chemicznej, poświęcona będzie nowym badaniom z zakresu biometrii, chemii i genetyki sądowej oraz praktycznemu wykorzystaniu najnowszych osiągnięć kryminalistyki w tych dziedzinach. Celem konferencji jest promowanie nowych idei technologicznych i innowacji analitycznych, które nie tylko stanowią cenną inspirację dla rozwoju nauki, ale mogą i zapewne będą w przyszłości ważnym narzędziem w wykrywaniu przestępstw i dowodzeniu winy ich sprawcom. Uczestnikami konferencji będą zaproszeni światowej klasy specjaliści i biegli, którzy wygłoszą referaty, jak również polscy i zagraniczni użytkownicy nowych technologii kryminalistycznych. Zaproszeni do udziału zostali również przedsiębiorcy korzystający z wyników badań laboratoriów uniwersyteckich. Jednym z key speakerów będzie prof. Henry C. Lee, który od kilku już lat wspomaga działalność naukową i dydaktyczną Centrum Nauk Sądowych na Uniwersytecie Warszawskim.
Misją Centrum Nauk Sądowych UW jest prowadzenie badań naukowych, wdrażanie nowych technologii, współpraca z przemysłem i aplikowanie najlepszych praktyk eksperckich w obszarze badań kryminalistycznych, a ponadto prowadzenie studiów magisterskich i podyplomowych. Centrum zamierza w tym roku otworzyć dwa nowe laboratoria – genetyki i chemii sądowej, zaś konferencja ma zainaugurować i uświetnić rozpoczęcie ich działalności.
Jestem przekonany, że wydarzenie to spotka się z dużym zainteresowaniem w środowiskach zawodowych korzystających z wiedzy kryminalistycznej, przyczyniając się do zacieśnienia kontaktów, wymiany cennych doświadczeń, wiedzy i informacji, co z pewnością da podwaliny do przyszłej współpracy.
Część ogólnokryminalistyczna konferencji dedykowana jest administracji państwowej, prokuratorom, sędziom, adwokatom, funkcjonariuszom służb i przedstawicielom innych organów prowadzących postępowanie przygotowawcze, a także przedsiębiorcom wykorzystującym wyniki badań oraz firmom zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją sprzętu laboratoryjnego.
W imieniu własnym oraz Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszam do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 30-31 maja 2023.
Szczegółowe informacje o konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej konferencji: www.nextgenerationlab.pl.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego,
prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
prof. Henry C. Lee
University of New Haven
prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
Katedra Kryminalistyki WPiA UW,
Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Ewa Bulska
Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych
Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Piotr Girdwoyń
Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytet Warszawski
dr hab. Dariusz Zuba, prof. IES
Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie
dr hab. Magdalena Spólnicka
Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytet Warszawski
dr Anna Trynda
Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytet Warszawski
dr Adam Frankowski
Centrum Nauk Sądowych
Uniwersytet Warszawski
mł. insp. w st. sp. dr Edyta Kot
były Naczelnik Wydziału Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych
Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji
mgr Joanna Dąbrowska
Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych
Uniwersytet Warszawski
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski
Katedra Kryminalistyki WPiA UW, Centrum Nauk Sądowych UW
Zastępca
prof. dr hab. Piotr Girdwoyń
Centrum Nauk Sądowych UW
Sekretarz
mgr Jędrzej Kupczyński
Katedra Kryminalistyki WPiA UW
Członkowie Komitetu:
prof. dr hab. Ewa Bulska
Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych UW
dr hab. Magdalena Spólnicka
Centrum Nauk Sądowych UW
dr hab. Paweł Waszkiewicz
Katedra Kryminalistyki WPiA UW
dr Adam Frankowski
Centrum Nauk Sądowych UW
dr Anna Trynda
Centrum Nauk Sądowych UW
dr Paweł Opitek
Prokuratura Krajowa
dr Piotr Lewulis
Katedra Kryminalistyki WPiA UW
mgr Joanna Dąbrowska
Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych UW
mgr Anna Przewor
Katedra Kryminalistyki WPiA UW
mgr Stanisław Rabczuk
Katedra Kryminalistyki WPiA UW
- Next Generation
- Uncategorized
- nextgenerationlab
Deja una respuesta